AF-S VR Zoom-Nikkor 70-200mm f/2.8G ED II
|
|
|
|
|
|
|
Visa alla produkter från Nikon.
|
F-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II-objektivet har det senaste inom stabiliseringsteknik med vibrationsreducering (VRII), vilket innebär att användare kan fotografera med upp till fyra steg* längre slutartider än vad som annars skulle vara möjligt. Det finns två lägen: normal för vanlig fotografering och aktiv för att minimera vibrationer som kan förekomma exempelvis vid fotografering från motorcyklar eller flygplan. Båda inställningarna ger en stabil bild i sökaren, vilket gör valet av komponering mycket bekvämare och mer exakt.
Förbättrad fotografering i svagt ljus
Det nya objektivet är utformat för att ge den bästa bildkvaliteten i sin klass av dagens kameror i FX-format, med utmärkt kvalitet i hela bilden. Nikons exklusiva antireflexbeläggning av Nano-Crystal och inte mindre än sju ED-glaselement minimerar inre reflexer och aberration, vilket ger skarpa, kontrastrika bilder även i de mest krävande ljusförhållandena.
Det nya objektivet har tre fokuslägen: A/M, M/A och M. Med den nya A/M-väljaren kan autofokusprioritet aktiveras även om fokusringen används under fotograferingen. Vidare är den nya optiska konstruktionen kompaktare än den nuvarande versionen, utan att det påverkar hållbarheten.